Najnovšie módy
Najnovšie vzhľady
Anketa
Pri výbere hostingu...Musíte byť prihlásený, aby ste mohli hlasovať.
Čo hráč potrebuje k tomu, aby si zahral online hry?
GamesHrávate online hry? Tak potom patríte medzi 700 miliónov ľudí. Nie je však hra ako hra a kým na niektoré vám stačí aj menej výkonný počítač, iné by váš stroj „neudýchal“.

Štúdia z roku 2013 uvádza, že až 700 miliónov ľudí hrá online hry. Inými slovami, každý druhý, ktorý má prístup k internetu. Online hry sa v priebehu štyridsiatich rokov od svojho prvého uvedenia stali vyhľadávaným druhom zábavy. Kým niektorí si nimi len krátia voľný čas, pre ďalších prestali byť iba koníčkom a sa stali sa hlavným zdrojom ich obživy.

Online hry sa delia do viacerých skupín a podskupín a v závislosti od toho sa menia i požiadavky na hráča, hardware a software, ktorý ku hre potrebuje. Kým na niektoré tituly stačí menej výkonný počítač, prehliadač a nanajvýš jeden či dva programy, pri iných je odporúčané alebo rovno požadované kvalitnejšie a samozrejme aj drahšie hardwarové zázemie.

Na jednom z pomyselných najnižších stupienkov čo sa požiadaviek týka, sa nachádzajú klasické „browserovky“. Tie, ako už názov napovedá, využívajú prehliadač (v angličtine browser, od toho ten názov) ako prostriedok ku spusteniu online hry. Typickou hrou tohto typu bol kultový Pac-Man. Hoci by sa mohlo zdať, že móda browseroviek už pominula a prim hrajú modernejšie hry, nie je tomu tak.

Niektoré dnes toľko populárne„zvieracie“ hier ako napríklad Neopets alebo taktická Crystal Saga 2 spadá práve do tohto typu. Výhodou týchto hier je to, že si pri nich hráč nemusí inštalovať do počítača špeciálneho klienta a všetko prebieha akoby cez prostredníka, ktorým je prehliadač. Navyše, väčšina browseroviek sú tituly, ktoré sú prístupné k hraniu zadarmo.

Cez browser sa nepostaráte len o virtuálne zvieratko, ale môžete aj vyhrávať peniaze. Online poker, e-športy, kasínové hry, ani tie nekladú nijak veľké nároky na vaše vybavenie. Keď sa napríklad rozhodnete zahrať si v Leo Vegas Casine, ku hre vám bude stačiť obyčajný prehliadač a priemerne výkonný počítač. Pri iných tituloch a hrách je to však už inak.

Ak sa rozhodnete hrať napríklad Call of Duty, pripravte sa na to, že budete musieť predtým aj niečo investovať do techniky. Kľúčovými elementami, na ktoré by ste sa mali pozerať sú pojmy ukryté za dvomi skratkami – CPU a GPU. CPU je hlavný procesor počítača a GPU grafický procesor. Vo všeobecnosti platí, že čím lepšie a kvalitnejšie CPU a GPU, tým viac hier počítač utiahne.

Na spomínané Call of Duty, prípadne Far Cry, Crysis a iné FPS hry budete potrebovať veľmi kvalitný procesor i grafický procesor. Podobne vysoké nároky sú kladené na vybavenie aj v prípade, že sa rozhodnete hrať strategickú hru StarCraft alebo letecký simulátor. Naopak, rôzne závodné hry ako Need for Speed alebo Track Mania sú o niečo menej náročné než akčné „strieľačky“.

Nech už sa rozhodnete hrať čokoľvek, nezabúdajte, že je to všetko je to len hra a jej cieľom je vás zabaviť, nie vám pokaziť náladu.