9 rozdielov medzi dobrým a zlým antivírusovým programom
Pridal iphpfusion.sk dňa 19.10.2015 15:49:24
Ochrana dát sa zdá byť zadarmo, ale nie je. Dokonca aj keď používate bezplatnú verziu antivírusového programu – niekto ho zaplatiť musel. Rozhodnutie, po ktorom programe siahnuť – môže byť ťažké. Buď sa vám zdá každý program úplne iný, alebo všetky rovnaké. Pozrime sa teda na vlastnosti, ktoré definujú dobrý a zlý antivír.
Podrobné novinky
Ochrana dát sa zdá byť zadarmo, ale nie je. Dokonca aj keď používate bezplatnú verziu antivírusového programu – niekto ho zaplatiť musel. Rozhodnutie, po ktorom programe siahnuť – môže byť ťažké. Buď sa vám zdá každý program úplne iný, alebo všetky rovnaké. Pozrime sa teda na vlastnosti, ktoré definujú dobrý a zlý antivír.

1. Cena. Rozhodujúci parameter hádam pri všetkom. Pri antivíroch však znamená niečo viac – program môže byť lacný kvôli svojej nízkej efektivite/nekvalite alebo preto, lebo výrobca má slušné príjmy a povoľuje jeho nekomerčné domáce používanie zdarma. Rozdiel medzi 20 a 50 eurovým programom nie je v tom, že si jeho autori strieľajú ceny od brucha, ale reálne vyjadrujú náklady do neho vložené.

2. Frekvencia updatov. Ďalší základ v tejto oblasti. Víry vznikajú denne a preto čím častejšie a kvalitné updaty má program, tým lepšie. Hoci sa to niekomu môže zdať otravné. Niet nič horšie ako antivír u ktorého nie je jasné, či ho autori ešte podporujú alebo nie. To je zrejmý terč zlomyseľných programátorov.

3. Zákaznícka podpora. Dobrá spoločnosť má výbornú komunikáciu so zákazníkmi, najlepšie živých ľudí, ktorí sa vám môžu venovať online do pár minúť. Automaty alebo nezaškolení pracovníci z Indie sú znakom zlej firmy (hoci v tej Indii už majú support centrá takmer všetci veľkí hráči v IT priemysle).

4. Efektivita pri detekovaní vírov. Pravdepodobne najdôležitejší údaj, ak nehľadíte na cenu. Rôzne programy sa testujú v rôznych podmienkach, na rôzne infikovaných počítačoch – a výsledky bývajú naozaj rôznorodé. Avšak rôznorodé sú aj výsledky testov v rôznych odborných časopisoch alebo portáloch – preto sa vyplatí mať viac zdrojov na porovnanie a mať na pamäti, že vyslovene najlepší antivírus neexistuje. Je ich viac veľmi kvalitných.

5. Náročnosť na výkon počítača. Niektoré antivírusové programy vám dokážu úplne zahltiť pamäť alebo výkon procesora. Závisí to, samozrejme, aj od parametrov vášho počítača, ale vo všeobecnosti platí, že antivír by nemal vyradiť z činnosti ani starší PC, poprípade by nemal zabrať celú internetovú linku, keď sa upgraduje.

6. Prídavné funkcie. Rôznych funkcií je veľa, väčšinu z nich nedostanete vo free rezidentnej ochrane, ale aj v platenej verzii antivíru. A niektoré môžu byť pekne dôležité, napríklad karanténa, alebo prehľadávanie spakovaných archívov. Iné vám môžu uľahčovať život, ako napríklad plánovač celkového skenu, antispamové filtre a podobne.

7. Multiplatformovosť. Je jasné, že naozaj dobrý antivírus funguje na rôznych platformách a neobmedzuje sa len na malú časť. O to viac, že sme v čase akéhosi súbežného života stolných, prenosných počítačov a čisto mobilných zariadení.

8. Frekvencia falošných poplachov. Sú antivíry, ktoré nedetekujú všetko a sú naopak programy, ktoré vyvolávajú planý poplach zbytočne, hoci podozrivý súbor môže byť úplne v poriadku. Plané poplachy sú znakom zlého antivírového programu.

9. Celkové meno a dĺžka pôsobenia na trhu. Tu je to dosť jasné – na trhu je dosť značiek, ktoré sú časom overené a majú svoju prestíž, čo je samo o sebe už zárukou istej kvality. U nás napríklad firma ESET, ktorá v istej forme funguje už roku 1987, úplne počítačového praveku na Slovensku. complete